Interview Gemma en Nursel t.b.v. open dag op 27 september 2025
Open dag opvanglocatie Sliedrecht
Op zaterdag 27 september opent de COA-opvanglocatie aan de Industrieweg in Sliedrecht haar deuren voor iedereen die wil weten hoe het leven er in een opvanglocatie aan toegaat. Niet voor niets wordt deze dag tijdens Landelijke Burendag georganiseerd, een dag in het teken van ontmoeten en verbinden. Ook de vluchtelingen in onze gemeente zijn buren, buurtbewoners en inwoners van Sliedrecht. Tijdens de open dag heten de bewoners van de opvanglocatie, vrijwilligers en medewerkers van het COA iedereen welkom tussen 13.00 en 16.00 uur. In dit interview vertelt locatiemanager Gemma samen met bewoonster Nursel en haar dochter Eylem iets meer over deze open dag en waarom zij inwoners van Sliedrecht graag op 27 september ontvangen.
Waarom organiseert het COA deze open dag en waarom is het zo bijzonder?
Gemma: "Met deze open dag willen we de vluchtelingen graag een gezicht geven. Het is echt een kijkje in het alledaagse leven van deze mensen. Veel mensen weten niet hoe de vluchtelingen in Nederland wonen en leven. Er zijn daarnaast ook zoveel vooroordelen over hen. Dat valt weg als je met elkaar in gesprek gaat."
Moeder Nursel kijkt ook erg uit naar de open dag. ‘Ik hoop dat er veel mensen langskomen aan wie we onze plek kunnen laten zien. Ik vind praten nog wel een beetje spannend, maar we ontmoeten heel graag nieuwe mensen. We zijn heel blij om de mensen uit het dorp hier te verwelkomen. Dochter Eylem is het helemaal met haar eens "Ik hoop vooral dat er veel kinderen komen met wie ik kan spelen!"
Wat kunnen bezoekers tijdens de open dag precies verwachten?
Eylem vertelt: "We gaan Hollandse spelletjes doen, suikerspinnen maken, onze plek laten zien en er is muziek. En mijn moeder houdt erg van koken, dus misschien gaat ze nog wat lekkere hapjes maken." Gemma vult aan: ‘Wij als COA-medewerkers zullen samen met vrijwilligers een rondleiding geven en alles vertellen over het reilen en zeilen van de opvanglocatie.’
Hoe ziet een gemiddelde dag in de opvanglocatie er eigenlijk voor jullie uit?
Nursel: "Mijn man en ik hebben het erg druk met onze kinderen. We staan vroeg op, ontbijten en ik breng de kinderen naar school. Iedere woensdag is er Nederlandse les. Ik ben verder veel op de opvanglocatie om schoon te maken, te koken en tijd door te brengen met de vrienden en vriendinnen die ik hier heb gemaakt. Iedereen is zo aardig en ik voel me daardoor erg thuis. Ik ben hen en ook de medewerkers van het COA ontzettend dankbaar."
Eylem: "Ik zit op de Prins Willem Alexander school en speel veel met de kinderen die hier ook wonen. En ik moet soms ook leren voor school."
Willen jullie nog iets kwijt?
Nursel en Eylem zeggen in koor: ‘Kom langs en heb een leuke dag met ons!’
Gemma: "Het is echt een mooie weg om op een informele en leuke manier met deze mensen in gesprek te komen, de verschillende culturen te ontmoeten en te zien hoe zij leven. Uiteraard onder het genot van heerlijke zelfgemaakte hapjes!"
Meer informatie open dag
Datum: zaterdag 27 september 2025
Tijd: u kunt tussen 13.00 en 16.00 uur binnenlopen
Adres: Industrieweg 11-13, 3361 HJ Sliedrecht
Meer informatie over de open azc dag en een overzicht van alle andere deelnemende locaties is te vinden op www.coa.nl/nl/open-azc-dag.
Meer informatie over vluchtelingenopvang in Sliedrecht is te vinden op de pagina vluchtelingenopvang.