Cookies

Deze website maakt gebruik van cookies. Wij verzoeken u cookies te accepteren. Meer info

Spring naar inhoud
Home Sliedrecht onderneemt Nieuws voor ondernemers

185 jaar Baars BV

baarsToespraak Burgemeester Bram van Hemmen op 7 juni 2018

 Dames en heren,

Misschien wel het mooiste boek ooit geschreven over Sliedrecht, is volgens mij 'Mannen van Sliedrecht' van K.Norel. Ik kreeg het bij mijn aanstelling in 2012. Op een briljante manier wordt in dat boek de mentaliteit van de Sliedrechters beschreven. Een mentaliteit die ik ook proef tijdens het lezen van het jubileumboek van Baars BV. Harde werkers die van aanpakken houden en voor elkaar zorgen. Die de handen uit de mouwen steken en plichtsbesef hebben. Sliedrechters worden geroemd om hun arbeidsethos.


 Soms moet je even terug in de tijd om een heldere blik op het heden en de toekomst te krijgen.Ik ga samen met u terug naar 1832.Sliedrecht telt zo'n 5000 inwoners. De hygiënische omstandigheden zijn ronduit erbarmelijk. Van behoorlijk sanitair heeft nog niemand gehoord. Leidingwater ontbreekt. Drinkwater wordt uit de - toen nog redelijk schone - Merwede gehaald. Grote gezinnen hokken in kleine huisjes. Een enkel huis heeft de beschikking over een beerput. Voor die tijd al een hele luxe…Ziektes als longontsteking, tering, schurft, pokken en cholera liggen constant op de loer. Ook de gezondheidszorg is ronduit erbarmelijk. Kindersterfte is hoog. Artsen staan machteloos. Pas begin 20ste eeuw zou Sliedrecht een ziekenhuis krijgen. Elektriciteit bestaat nog niet. Als het donker is, wordt gewerkt in kaarslicht.In die - voor ons nauwelijks meer voor te stellen tijd - start grondlegger Kornelis Baars een scheepswerf. En het ging hem voor de wind.


In heel Sliedrecht kwam de grote doorbraak toen onder minister Thorbecke in 1862 werd besloten de Nederlandse kust voor de grootste schepen toegankelijk te maken. De enorme werken aan het Noordzeekanaal, de Nieuwe Waterweg en de havens van Rotterdam en Amsterdam werden met groot succes uitgevoerd. Voor Sliedrecht had dit als gevolg dat er scheepswerven ontstonden, zowel voor reparatie als nieuwbouw van kleine baggerwerktuigen. Door economische successen breidde de bevolking in Sliedrecht zich snel uit, met name in 1851 en 1901. Verdere mechanische ontwikkelingen zorgden voor uitbreiding van de Sliedrechtse industrie: rondom de baggerindustrie bloeiden de technische installatiebureaus en diverse toeleveringsbedrijven op.


Toch heeft Baars BV heeft zowel goede als slechte tijden gekend én doorstaan. Zoals bijvoorbeeld de economische depressie van de jaren '30  en de oliecrisis van de jaren '70 van de vorige eeuw. Dan valt het niet mee het hoofd boven water te houden als je afhankelijk bent van één industriële sector. In die tijd was meer dan de helft van de beroepsbevolking van Sliedrecht  aangewezen op 'werkelozensteun', zoals het toen heette.

--

In 185 jaar heeft Baars BV niet alleen moderniseringen en mechanische ontwikkelingen meegemaakt, maar ook de industrialisering in West- Europa. Baars BV wist zich, net als Sliedrecht, op de kaart te zetten. Een bedrijf dat staat voor stabiliteit én voor vernieuwing - een prachtige combi.Een bedrijf dat niet meer weg te denken is uit Sliedrecht.Een bedrijf waar ons dorp trots op is.Een bedrijf waar uw burgemeester trots op is. Een bedrijf waar u terecht trots op bent.


Bladerend door uw jubileumboek - waarvoor mijn oprechte complimenten - vielen mij de woorden 'durf en ondernemingsgeest' op. Daaraan is het succes van de Nederlandse baggeraars te danken volgens de Sliedrechter ir. W. Bos. In die twee woorden schuilt ook de kracht van dit familiebedrijf. Men deinst niet terug voor nieuwigheden, men zit kansen en weet soepel mee te bewegen met nieuwe ontwikkelingen. Dat is de afgelopen decennia niet veranderd.

Kornelia Visser die gehecht was aan haar geboorteplaats, heeft destijds haar echtgenoot uit Heinenoord overgehaald om zich in Sliedrecht te vestigen. Kornelis Baars vestigde zich na zijn huwelijk in 1832 als scheepsbouwer in Sliedrecht. Hij gaf mede vorm aan de welvaart en ontwikkeling van ons dorp.


Vraagt u zich ook weleens af hoe het had kunnen lopen als Kornelis Baars dit niet zou hebben gedaan?

--

Dames en heren,

Ik ben samen met u teruggegaan naar 1832.Ik blik ook graag samen met u vooruit. Ik kijk graag naar waar de welvaart vandaan komt en waar hij naartoe gaat. Waar gaat de groei naartoe?  Als ik de geschiedenis volg van uw bedrijf, gaat u alleen maar vooruit op het gebied van innovatie.Alweer enige tijd geleden las ik in 'Emerce Nieuws' dat bedrijven in 2033 nog maar vijf jaar bestaan. Ik citeer even voor de duidelijkheid: 


'De levensduur van een gemiddelde onderneming wordt steeds korter. Die conclusie trekt het Verkenningsinstituut Nieuwe Technologie van Sogeti uit een historische analyse van de Nederlandse AEX.'


Deze conclusie gaat voor Baars BV absoluut niet op. Baars BV bestaat in 2033 gewoon 200 jaar!


Dames en heren,

Er is geen naam voor een 185-jarig jubileum. Ik heb het in ieder geval nergens kunnen vinden. Bij huwelijken, ik mag regelmatig een echtpaar in het zonnetje zetten dat lange tijd is getrouwd, houdt het bij 90 jaar echt op. Dat heet een 'granieten' huwelijk. Maar dat haalt waarschijnlijk niemand.Ik stel voor dat we bij een jubileum als het uwe óók gaan voor graniet. Graniet staat tenslotte voor onverwoestbaar, voor ijzersterk. Namens de gemeente Sliedrecht wil ik u van harte feliciteren met deze mijlpaal. En bij zo'n gedenkwaardige verjaardag hoort natuurlijk ook een presentje. Als het goed is, is het al bij u bezorgd.Wij geven u graag iets symbolisch, ervan uitgaande dat een florerend bedrijf als Baars BV al voldoende in huis heeft….


U kent vast het verhaal van Noach die na de zondvloed eerst twee keer een raaf uitzond om te zien of het land al weer drooggevallen was. Beide keren kwam de vogel terug, omdat er geen plek was om zijn pootjes op neer te zetten. De derde keer stuurde Noach er een duif op uit. En de duif kwam terug met een olijftakje in zijn bek. Het is dan ook een olijfboom geworden. Een olijfboom wordt oud, soms wel duizend jaar of meer, maar sowieso 185 jaar. Een olijfboom staat voor groei en bloei en wordt geassocieerd met een positief toekomstbeeld. Het is een traditie  van ons Koningshuis om aan het begin van een periode een boom te planten. We hebben de helft van deze traditie overgenomen. We planten geen boom, maar hij wordt u geleverd in een rieten mand. Dat is makkelijk verplaatsbaar bij een eventuele verhuizing of uitbreiding.


Dames en heren,

Ik wil u allemaal bedanken voor uw aandacht en wens u nog een heel prettige voortzetting van deze feestelijke bijeenkomst en natuurlijk wens ik u nog vele jaren!


Bezoek adres

Industrieweg 11

3361HJ Sliedrecht

Postadres

Postbus 16

3360AA Sliedrecht

Tel: 14 0184
WhatsApp: 06- 3643 2597

Twitter / Facebook

Servicelijn